Finał projektu obywatelskiego- relacja

1 5 7 10W ubiegły czwartek 28 kwietnia, w Hotelu Aries w Zakopanem miało miejsce podsumowanie projektu „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala”.  Prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza Danuta Sztencel powitała wszystkich zebranych i przybliżyła krótko ideę przyświecającą realizacji tego projektu. Następnie koordynator projektu- Anna Kokolus podsumowała cały jego przebieg, a także zaprezentowała najważniejsze wnioski jakie zawiera dokument strategii polityki kulturalnej Podhala- efekt finalny projektu.

Przypomniała, że projekt jest realizowany w partnerstwie z Miastem Zakopane oraz Starostwem Powiatu Tatrzańskiego od września 2014 roku. W trakcie jego trwania miały miejsce zarówno debaty otwarte z udziałem mieszkańców Podhala, a także debaty bardziej wewnętrzne z przedstawicielami instytucji kultury, samorządu, NGO’sów, artystami z danej gminy. Do udziału w spotkaniach otwartych zapraszaliśmy ekspertów, którzy dzielili się z nami swoim doświadczeniem w zakresie realizowania polityki kulturalnej w innych miastach i regionach Polski, podpowiadając zarazem co możnaby przenieść na grunt Podhalański.

Podczas podsumowania zaprezentowano raz jeszcze efekt warsztatów kulturalnych dla podhalańskiej młodzieży- klip do piosenki „Jestem Manifestem”.

polityka-kulturalna-wykres

Zasadniczą częścią podsumowania projektu było przybliżenie idei budowania Marki Podhale budowanej na Kulturze- jako najważniejszy filar polityki kulturalnej tego regionu. Koordynator projektu podkreśliła, że Marka Podhala opierać się powinna zarówno na kulturze ludowej, góralskiej, jak i współczesnej, klasycznej – zwanej potocznie wysoką. W budowanie strategii polityki kulturalnej na Podhalu, a tym samym w budowanie marki powinny być zaangażowane bez wyjątku wszystkie gminy. Do najważniejszych elementów tworzących markę Podhala, które wzajemnie na siebie wpływają i w pewnym sensie siebie warunkują sa: wydarzenia kulturalne- infrastruktura kultury- zasoby ludzkie-edukacja (również popytu na kulturę)- a także turystyka kulturowa. Szerszy opis każdego z zagadnień prezentuje dokument strategii.

A finał czwartkowego spotkania był muzyczny. Prawdziwa uczta dla duszy. Koncert koncertu „PASJANS NA DWÓCH” w wykonaniu Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Zarówno artyści jak i zakopiańska publiczność stworzyli tego wieczoru niesamowity nastrój. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania.

1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 15 16 17 18

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *